Pôvod skupiny OA a príbuzné programy (AA apod.)

Program OA vznikol po vzore programu Anonymných alkoholikov, ktorý sa zrodil v prvej polovici 20. storočia v americkom prostredí. Pomohol tísíckam ľudí zbaviť sa závislosti na alkohole a dlhé roky zotrvať v abstinenci.
Neskôr začali na podobnej báze vznikať podobné skupiny. Medzi prvými boli skupiny pre príbuzných a priateľov alkoholikov, t.j. pre rodinných príslušníkov a partnerov. Ľudia, ktorí dlhší čas žijú zo závislým človekom po istom čase preberajú podobné vzorce správania a v snahe zachrániť závislého človeka sami upadajú do spolu-závislého vzťahu. Neskôr sa z nich oddelili skupiny pre dospelé deti alkoholikov a prípadne pre mladých ľudí, ktorých rodičia sú, resp. boli spoluzávislými. Alkohol nezničí iba život alkoholika ale aj celej rodiny. Skupiny pre príbuzných pomáhajú ľuďom opäť nájsť rovnováhu v živote, o ktorú ich alkohol pripravil, a ktorú ani po abstinencii alkoholika nie je ľahké získať späť.

O skupinách AA, Al-anon, Al-teen nájdte na celosvetovej stránke http://www.aa.org/  kde napr. nájdete aj online verzie základnej knihy 12 krokového programu anonymných alkoholikov – s názvom Anonymous Alcoholics http://www.aa.org/bigbookonline . Slovenské spoločenstvo AA nájdete na stránke http://www.alkoholici-anonymni.sk/

Neskôr začali vznikať aj skupiny pre ľudí závislých od iných drôg, materiálnych ale aj nemateriálnych – t.j látkových aj ne-látkových, napr. gambling a pod. Anonymných narkomanov nájde napr. cez www.na.org .

V 60-tych rokoch sa zrodila aj myšlienka využiť program Anonymných alkoholikov postavených na 12 krokov, ktorých cieľom je pomôcť človeku nájsť vo svojom živote rovnováhu a nástúpiť cestu uzdravenia zo svojej závislosti aj pre ľudí, ktorí trpia v rôznych podobách poruchami príjmu potravy. Zrodila sa tak skupina Overeaters Anonymous. Viac o skupinách OA celosvetovo nájdete na http://www.oa.org  

Pamätajte, nie je hanba priznať si svoj problém s jedlom. To najdôležitejšie je skúsiť s tým niečo urobiť. V spoločenstvách OA, AA, NA a ostatných podobných skupinách ľudí, nájdete ľudí presne ako ste vy. Ľudí, ktorí boli na dne rovnako ako ste vy. Ľudí, ktorí vedia presne čo máte na mysli, keď máte pocit, že ste sa ocitli na dne a prepadáte zúfalstvu. Nádej existuje. Vždy, aj na tom najhlbšom dne. Jednou z možností je aj program 12 krokov. V spoločenstve podobných ľudí nájdete odpoveď na to, ako sa mnohým z nich podarilo zo svojim problémom závislosti popasovať a úspešne kráčať životom slobodní a štastní.

Ak máte chuť vyskúšať míting OA v Bratislave, telefonicky sa môžete spojiť s napr. s paulou na čísle  0905 80 26 34  alebo emaile chavelismo@gmail.com.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s