Formát stretnutia (tradičného mitíngu)

Vitajte na stretnutí ľudí s poruchami príjmu potravy – problémami nutkavého prejedania, bulímiou a anorexiou. 

 Volám sa .……………… , som prejedačka / závislá na jedle / bulimička / anorektička …. a budem viesť tento míting dnes večer. Je tu niekto po prvý krát? Ak áno, prosím povedzte svoje meno, aby sme Vás mohli pozdraviť.

 Prosim kto chce byt dnes Dobrovlní(č)k(a) na stráženie času?  …

 Prosim kto chce byť dnes Dobrovlní(č)k(a) služby, to znamená pomôcť upratať miestnosť, stoly a šálky po mitingu?  

 
 
 
 
 

 

Toto je Overeaters Anonymous (OA) preambula: 

Ľudia s problémom nutkavého prejedania je spoločenstvo mužov a žien, ktorí sa cez spoločnú skúsenosť, silu a nádej snažia prestať prejedať. Vítaní je každý, kto sa chce prestať nutkavo prejedať. Nie sú tu žiadne povinné poplatky alebo povinnosti. Fungujeme na základe vlastných dobrovoľných príspevkoch. Neprijímame žiadne vonkajšie dary. Tento program nie je súčasťou žiadnej verejnej alebo súkromnej organizácie, žiadneho náboženstva alebo ideológie a nezaujíma sa o vonkajšie záležitosti. Naším primárnym cieľom je abstinovať od prejedania sa a odovzdávať tento odkaz uzdravovania ďalším, ktorí trpia.

OA spoločenstvo rešpektuje naše rozdielnosti. Spája nás riešenie nášho spoločného problému, akýkoľvek je váš problém s jedlom, ste vítaní na tomto stretnutí

 

Pozvánka do programu:

Zistili sme, že pevná vôľa, sebadôvera či psychické zdravie niekedy nestačia na boj s touto chorobou. Zistili sme, že príčiny tejto choroby nie sú až také dôležité ako fakt, že existuje osvedčená metóda, pomocou ktorej môžeme zastaviť túto chorobu.

Náš program vychádza z programu Anonymných Alkoholikov. Používame ich 12 krokov a tradícií, meniac slovo „alkohol“ za „jedlo“ a slovo „alkoholik“ za „nutkavý prejedač.“

 Osobné príbehy tých, ktorí sa uzdravujú, ukázali, že program funguje aj u ľudí, ktorí sa prejedajú.  Môžeme ti zaručiť uzdravenie? Odpoveď je jednoduchá. Ak sa čestne postavíš k svojmu problému s jedlom a k sebe samému a ak sa rozhodneš vyskúšať OA program, veríme, že rozšírite rady tých, ktorí sa uzdravujú.

Novým ľuďom odporúčame:

Ø      nájsť si sponzora, ktorý ich bude viesť cez proces uzdravovania,

Ø      vytvoriť si jedálny plán, spísať ho a konzultovať ho so sponzorom

Ø      a čítať OA literatúru a pracovať na programe 12 krokov.

 Sponzorstvo je kľúčom k úspechu. Sponzori sú členovia OA, ktorí sú odhodlaní abstinovať, a ktorí žijú najlepšie ako vedia podľa princípov 12-tich krokov a podľa 12 tradícií. Sponzori sa delia o svoj program do úrovne ich vlastnej skúsenosti a slúžia druhým tým, že ich sprevádzajú programom OA a prácou na 12 krokoch. Program OA je založený na príťažlivosti.  Nájdite si sponzorku, ktorá má to, čo hľadáte, a spýtajte sa jej, ako to dosiahla.  Sponzorky a sponzori, prosím identifikujte sa  v krátkosti priblížte svoje skúsenosti (napr. zapojenie do programu, dĺžka abstinencie, zmena váhy, počet krokov a pod)

 

Môže niekto prosím prečítať 12 krokov?

 

Možno si práve v duchu hovoríte „Ale ja som príliš slabá. To ja nikdy nedokážem.“ Nebojte sa. Aj my sme si to mysleli. Úžasným tajomstvom úspechu tohto programu je práve táto slabosť. Je to slabosť, a nie sila, ktorá nás spája medzi sebou a s Vyššou silou a dáva nám schopnosť dokázať niečo, čo by sme samy nikdy nedokázali.

Ak sa rozhodnete, že chcete vyskúšať program OA, ste tu vítaní s otvorenou náručou. Akékoľvek sú vaše životné skúsenosti, ponúkame Vám prijatie. Už viac nie ste samy. Vitajte v programe OA pre ľudí s problémom nutkavého prejedania. Vitajte doma.

 

Abstinovať pre nás v OA znamená vyhýbať sa nutkavému prejedaniu alebo hladovaniu.  Mnohé z nás zistili, že OA nástroje uzdravovania nám pomáhajú abstinovať od nutkavého prejedania a pracovať na 12 krokoch. Týchto nástrojov je osem.

1.      Jedálny plán    (1,11,21,10,)

2.     Sponzorstvo    (2,12,22, 20)

3.     Mítingy (stretávanie sa) (3,13,23,30)

4.     Telefonovanie (4,14,24,9)

5.     Písanie  (5,15,25,19)

6.     Čítanie literatúry  (6,16,26,29)

7.     Anonymita   (7,17,27)

8.    Služba    (8,18,28)

 

Dnes je …. a preto si prečítame nástroj … (podľa dátumu a čísla v zátvorke)

 Chce sa niekto podeliť o to, ako mu tento nástroj pomáha v každodennom živote ?

 … 

 

 Dnes máme mesiac …… a preto si prečítame …. tradíciu v poradí.

 

 

O Bohu a Vyššej SILE:

Na našich stretnutiach budete často počuť o Bohu či vyššej sile. Program OA stojí na duchovných základoch no nepropagujeme žiadne konkrétne náboženstvo alebo cirkev.

Je na každom z nás, ako si túto silu predstaví, aké je dá meno, či si ju zosobní do samotnej skupiny OA, alebo sa dokonca rozhodne nevytvoriť si žiadnu koncepciu.

Zistili sme, že silu vyššiu, ako je tá naša, potrebujeme, pretože keď sme záviseli len od našej vlastnej nestálej sile vôle, vrhalo nás to len hlbšie do našej choroby.  V každom prípade odporúčame vám, aby ste tomu dopriali čas a ponechali si otvorenú myseľ. Mnohí z nás mali spočiatku problémy s koncepciou Boha, či vyššej sily, no nakoniec sme si našli svoju vlastnú predstavu, ktorá nám pomohla postupovať ďalej v programe OA.

 

LITERATURA:

Na stretnutí  je k dispozícii OA literatúra. Mnohí z nás zisťujú, že denné čítanie OA literatúry nám pomáha pri uplatňovaní 12-tich krokov v každodennom živote. O dostupnej literatúre sa informujte na konci stretnutia.

 

Pravidlá komunikácie:

Vždy rozpráva len jeden človek o svojej vlastnej skúsenosti.

 Každý hovorí maximálne 5 minút, prvý signál dá Strážkyňa času po 4 minútach, vtedy viete, že máte pomaly končiť.

 Keď hovoríš o svojich skúsenostiach a zdieľaš s nami silu, prosíme, hovor  aj o svojej nádeji. Ak máš nejaké ťažkosti, prosím hovor ako ti program OA pomáha sa s nimi vysporiadať.

 Ak potrebuješ o svojich problémoch hovoriť podrobnejšie a hľadáš riešenia, hovor prosím so svojím sponzorom  alebo ostatnými členmi po skončení mítingu.

 Navzájom si neradíme, ani sa neprerušujeme. Nikomu nekladieme otázky.

 Prosíme, hovor o problémoch so svojou chorobou, o riešení, ktoré ponúka OA, a o vlastnom uzdravovaní sa z nutkavého prejedania – radšej ako len o tom ako šiel deň.

 Prosíme, každého aby rešpektoval hodnoty a pravidlá tejto skupiny. Ten čo vedie míting, má právo taktne upozorniť niekoho, kto sa odklonil od témy, alebo rozpráva príliš dlho. Tento míting vás prosí o to, aby ste toto upozornenie rešpektovali, aby bolo možné udržať míting na správnej ceste.

 

OZNAMY: Má niekto nejaký oznam, ktorý sa týka fungovania OA?

 

TÉMA mítingu:

 Kroky a Tradície:  Dnešné stretnutie venujeme krokom a tradícia. Dnes študujeme Krok ?…………. a/ alebo ………. Tradíciu

 Čítanie z OA literatúry (dajte čítať úryvok z knihy, letáku, zamyslenia… )
Dnešné stretnutie sa zameriame literatúru OA a prečítame  si …

 „Speakers  míting“  (v prípade tohto mitingu, miting vedie speaker, v tejto časti povie cca na 20 min svoj príbeh, zdieľa skúsenosti, silu a nádej, ostatní sa podelia v rozsahu 3-5 min)
Na dnešnom stretnutí sa chcem s vami podeliť o svoj osobný príbeh uzdravovania …

 Diskusny miting (téma):  Toto je diskusný míting a dnešnou témou je …

 

OTVORENIE: Týmto otváram dnešný míting:  …

 

 

 

 

ZÁVER

 Tento program pomáha miliónom ľudí na svete zmeniť ich životy. Ponúkame nádej a povzbudenie. Odporúčame nováčikovi, aby navštívil aspoň šesť mítingov predtým, ako sa rozhodne, či je OA pre neho.

 Máme tú zošit, do ktorého môžete pripísať svoje meno, telefónne číslo /email a z ktorého si môžete opísať kontakty ostatných. Tieto Používame ho na to, aby sme a vzájomne podporovali medzi stretnutiami. 

 Názory vyjadrené na dnešnom stretnutí sú názory jednotlivých OA členov a nereprezentujú názor OA ako celku. Prosím, pamätajme na náš záväzok dodržiavať spoločné hodnoty ako si ctiť každého anonymitu. Čo ste tu počuli, koho ste tu videli, keď odtiaľto odídete, nechajte to tu.  Kontaktujte sa s nováčikmi, s tými čo sa vrátili po dlhom čase a ostatnými členmi OA. Spoločnými silami sa posilňujeme v uzdravovaní.

 Podľa siedmej tradície sa podporujeme pomocou vlastných príspevkov. Slúžia na naše nájomné, nákupy literatúry, čajov apod.   

 12 sľubov OA

 1. Ak budeme v tejto fáze rastu dôkladní, užasneme ešte skôr, ako prekročíme polovicu tohto programu.

2. Spoznáme novú slobodu a nový pocit šťastia.

3. Prestaneme ľutovať minulosť a želať si za ňou zavrieť dvere.

4. Pochopíme význam slova „vyrovnanosť” a spoznáme vnútorný mier.

5. Náš pocit neužitočnosti a sebaľútosti sa vytratí.

6. Rozpoznáme, ako môže naša vlastná skúsenosť prospieť iným.

7. Prestaneme sa zaoberať len sebou a získame záujem o druhých.

8. Prestaneme hľadať sami na seba.

9. Celý náš postoj a pohľad na život sa zmení.

10. Opustí nás strach z ľudí a ekonomickej neistoty.

11. Budeme intuitívne vedieť, ako sa správať v situáciách, ktoré nás predtým miatli.

12. Odrazu zistíme, že Boh pre nás robí to, čo sme sami pre seba urobiť nedokázali.

 Sú tieto sľuby prehnané?

Nemyslíme.
Plnia sa nám – niekedy rýchlo, niekedy pomalšie.

Dakujem, že ste ma požiadali viest dnešné stretnutie.

Prosím o krátky moment ticha za všetkých nutkavo sa prejedajúcich a tí, ktorí chcú, prosím pripojte sa k spoločnej modlitbe. Ukončíme míting prísľubom OA a modlitbou vyrovnanosti – kto chce, pomodlí sa s nami.

 

Ďalšie Možnosti:

Modlitbu Tretieho Kroku, Modlitbu Siedmeho kroku

 

 

 

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s