Čo je OA?

OA (Overeaters Anonymous) je spoločenstvo žien a mužov, ktorí sa stretávajú, aby sa podelili jeden z druhým o svoje skúsenosti, silu a nádej, aby mohli riešiť svoj spoločný problém a pomôcť tým, ktorí stále trpia, aby sa mohli uzdraviť z kompulzívneho prejedania.

Tento program pomáha miliónom ľuďom na svete zmeniť ich životy. Ponúkame nádej a povzbudenie. Odporúčame nováčikovi, aby navštívil aspoň šesť mítingov predtým, ako sa rozhodne, či je OA pre neho.

 

Čo Vám OA ponúka?

Zistili sme, že pevná vôľa, sebadôvera či psychické zdravie niekedy nestačia bojovať s touto chorobou. Zistili sme, že príčiny tejto choroby nie sú až také dôležité ako fakt, že existuje osvedčená metóda, pomocou ktorej môžeme zastaviť túto chorobu.

Program OA je program pre ľudí, ktorí sa prejedajú alebo nadmerne hladujú. Vychádza z programu anonymných alkoholikov. Používame ich 12 krokov a tradícií, meniac slovo „alkohol” za „jedlo” a slovo „alkoholik” za „prejedač.” Osobné príbehy uzdravujúcich sa ukázali, že program funguje aj pre ľudí, ktorí sa prejedajú.

Prijatie – akceptujeme Vás takých akí ste, akí ste boli a akí budete.

Pochopenie – pochopenie problému, ktoré dnes čelíte, a ktorí spoločne zdieľate z ostatnými v skupine

Komunikácia – keď sme prišli na to, že sa vieme identifikovať jeden s druhým, komunikácia je prirodzeným výsledkom nášho vzájomného pochopenia a prijatia.

Úľava – keď sme u druhých našli prijatie, pochopenie a podelili sa s nimi, dostalo sa nám úľavy od nášho ochorenia a pomoci smerom k novej seba-akceptácií a seba-pochopeniu.

Sila – prijatie a pochopenie samého seba, praktické uplatňovanie uzdravovacieho programu dvanástich krokov, viera v silu väčšiu než my sami, podpora a spoločenstvom skupiny, nám otvorili dvere k novému životu

OA nenahrádza pomoc špecialistov
V OA programe zdôrazňujeme potrebu prekonzultovať svoj jedálny plán, prípadne aj svoju celú chorobu so špecialistom, lekármi prípadne inými zdravotníkmi.

Každý človek má špecifické zdravotné potreby a miera jeho problému s jedlom sa mohla v priebehu rokov vyhrotiť do rôzne extrémnych podôb. Aj preto je nutné brať toto ochorenie vážne a pokiaľ to vyžaduje, spolupracovať s príslušnými odborníkmi. OA program je svojpomocná skupina, nič viac a nič menej. OA je spoločenstvo ľudí s podobným problémom, ktorí sa snažia si navzájom pomôcť prekonať svoje ochorenie a posilniť sa v uzdravovaní. Príbehy uzdravujúcich sú našou jedinou referenciou.

 

OA spoločenstvo stručne:

Cieľ OA: Našim prvoradým cieľom je prestať sa nutkavo prejedať a preto privítame v našom spoločenstve a priateľskom porozumení všetkých, ktorí s nami zdieľajú náš spoločný problém.

Preambula OA:  Ľudia s problémom nutkavého prejedania je spoločenstvo mužov a žien, ktorí sa cez spoločnú skúsenosť, silu a nádej snažia prestať prejedať. Nie sú tu žiadne povinné poplatky alebo povinnosti. Spoločenstvo funguje na dobrovoľných príspevkoch. Neprijímame žiadne vonkajšie príspevky. Tento program nie je súčasťou žiadnej verejnej alebo súkromnej organizácie, žiadneho náboženstva alebo ideológie a nezaujíma sa o vonkajšie záležitosti. Primárnym účelom nášho programu je abstinovať od prejedania sa a odovzdávať tento tento odkaz uzdravovania ďalším, ktorí trpia.Podmienky na členstvo: Jedinou podmienkou členstva v OA je túžba prestať sa nutkavo prejedať.

Výška členského príspevku: Nemáme žiadne povinné poplatky alebo členské príspevky. Sme svojpomocnou skupinou, ktoré pracuje len vďaka našim vlastným dobrovoľným príspevkom.

2 responses to “Čo je OA?

  1. skusim to, citam vsetko postupne, idem citat vas dalsi krok len mam malo casu bo mam mimino a som z daleka tak so sedeniami budem mat problem. na internet si dokazem urobit cas.

  2. Aj ja mám problém s kompulzívnym prejedaním sa. Dva roky navštevujem košickú skupinu AA a podarilo sa mi urobiť citeľný pokrok. Cítim však, že potrebujem prostredie “seberovných” s rovnakou závislosťou, preto chcem po dohode s klubom AA a Psychosociálnym centrom v Košiciach založiť skupinu OA. Jej činnosť začne 18.3.2020. Bude sa stretávať každú stredu na Južnej triede 27 na prízemí v priestoroch klubu AA od 16:30 do 18:00 hod. Tlačidlo zvončeka je označené “AA, OA”.
    Sú vítaní všetci, ktorí majú problém s kompulzívnym prejedaním sa a chcú s tým niečo urobiť.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s